Önceki Sonraki
YETKİ EMİN ELLERDE
ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”
SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ
HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET
Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

İLAÇTA BÜYÜK SIKINTI YAŞANABİLİR

Yerli ilaç sanayinin olmamasından ve sürekli artan fiyatlardan ötürü piyasada ilaç sıkıntısı yaşandığını belirten Batman Eczacılar Odası Başkanı Adnan Bayhan, sıkıntının devam etmesi halinde önümüzdeki aylarda, özellikle 6’ıncı ayda birçok ilaca ulaşamayabileceklerini söyledi.
ETİKETLER :
Bu haber 2022-04-10 18:57:26 eklenmiş

 

İlaç firmalarının ciddi sıkıntı yaşadığını söyleyen Bayhan, “19 Şubat 2022 tarihinde yüzde 37.43 zam gelmişti. Son günlerde dalgalı kurdan kaynaklı euro ve doların artmasıyla birlikte ilaç firmaları ciddi sıkıntılar yaşıyor. Euronun 16 olduğu yerde 6.40 tan etken maddeler ve yardımcı maddeler almaları ilaç firmalarını sıkıntıya koyduğundan üretim bandını geri çektiler. Üretimi minimal seviyede yapmaya başladılar. Durum böyle olunca vatandaşlar piyasada ilaç bulamadılar. Özellikle kronik ilaçlarda erişimi sağlayamadılar. Dolayısıyla hem halk hem de vatandaşlar büyük sıkıntı yaşadılar. Halen piyasada birçok ilaç bulunamıyor. “ dedi.

Sıkıntının daha da büyüyeceğini vurgulayan Bayhan, “Euronun bu şekilde artarsa ve bu seviyede kalırsa bu sıkıntılar daha da devam edecektir. Bir an önce bu konuda düzenlemelerin olması gerekir. Herhangi bir düzenleme olmadığı takdirde, vatandaşlarımız ilaçlara erişim konusunda daha çok sıkıntıya gireceklerdir. İlaç fiyatlarının artışını hiçbir eczacı istemez. Çünkü eczacının kârı, ilacın TL değerinin artmasıyla, azalmaktadır. Eczacıları kar marjı her zamda daha da düşmektedir. Eleman giderleri, kırtasiye giderleri, sigortalar, kira ve fatura giderleri çoğalmış durumda. Maalesef ki eczacılarımızı mevcut yerlerini koruma durumları kalmamıştır.” İfadelerini kullandı.

Meslektaşlarını zor günlerin beklediğini belirten Bayhan, “Ne yazık ki meslektaşlarımız 6. ayın sonunda bu sıkıntıları fazlasıyla yaşayacaklardır. Durumla alakalı elimizden geldiği kadar uğraşıyoruz. Sağlık Bakanlığıyla, Vekillerle ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduk. Fakat sağlıklı bir ilerleyiş yok. Umarım, bu noktada aklıselim davranışlarla, güzel politikalarla sağlık sisteminin yaratmış olduğu bu tahribatlar giderilir. Hem vatandaş hem de esnaf bu şekilde rahatlayabilir. İlaç fiyat belirleme komisyonunun yılda bir defa değil, en az üç ayda bir bir araya gelip fiyatları güncelleştirmeleri lazım. İndirim yapılması gerekiyorsa indirim, zam yapılması gerekiyorsa zam yapılmalı. Halk hiçbir şekilde ilaçtan mahrum bırakılmamalı. Devletin bu duruma el atması lazım.” Dedi.

Bayhan, “Türkiye'deki sanayicilerin desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi lazım. Türkiye'de en fazla satışı yapılan ilaçlar, milli sermaye ile çok rahat bir şekilde üretilebilir. Üretim gerçekleşirse bu sıkıntıların önüne geçmiş oluruz. Böylece ilaç konusunda mağduriyetler yaşanmamış olur.” Diye konuştu. MEHMET TAHİR AKGÜL

Yorumlar
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
haberler
YETKİ EMİN ELLERDE

Eğitim Bir Sen Beşiri Şube Başkanı İshak Aksoy 2022 yılında bir kez daha yetkinin emin ellerde olduğunu söyledi.

ŞOFÖR ALIMI İPTAL EDİLDİ

Batman Belediyesi 60 Şoför personel alımının iptal edildiğini duyurdu.

ŞENER; “HERKES BİR ENGELLİ ADAYI”

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle Beşiri Kaymakamı Mahmut ŞENER Beşiri Engelliler Derneğine ziyaret gerçekleştirdi.

SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ

Beşiri Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından kurulan ‘Sıfır Atık Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

HÜDA PAR HEYETİNDEN ENGELLİLERE ZİYARET

Hüda Par Beşiri İlçe Teşkilatından bir heyet, ilçedeki engellilerin derneğini ziyaret edip sorunlarını dinledi.

Engelliler Derneğinden Şener’e Ziyaret

Beşiri Engelliler Derneği'nden Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener'e ziyaret.

Site Yazarları
 ‹ 
 › 
Misafir Yazarlar
 ‹ 
 › 

Gazete 1. Sayfalar
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Arşiv Arama
- -
Anket
Beşiri Gazetesi
© Copyright 2013 Beşiri Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.